Japonsko - přehled

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku




Vaše doporučení je naší odměnou



    Sumó vzniklo před více jak 2000 lety. Původně se jednalo o zápasy konané při oslavách ukončení sklizně. Sumó spočívá v poměření sil dvou zápasníků. Postupem času sumó dostalo silnou rituální formu a stalo se profesionálním národním sportem.
    Zápasiště tvoří o 34 - 60 cm vyvýšený čtverec, ve kterém se nachází slaměný kruh o průměru 4,55 m, který vymezuje zápasiště. Nad zápasištěm se nachází zavěšená střecha šintoistické svatyně, která znázorňuje zasvěcení zápasiště. Rovněž úvodní očistné rituály zápasníků mají svůj původ v šintoistickém náboženství. Také rozhodčí je oblečený v tradičním obleku šintoistických kněží.
    Cílem zápasu je vytlačit soupeře z tohoto kruhu nebo jej přinutit dotknout se země jinou částí těla, než jsou nohy. K tomu má sloužit 48 technik, ale japonská asociace sumó jich v současnosti uznává 70.
    Japonská asociace sumó pořádá ročně šest patnáctidenních turnajů: v Tokiu v lednu, květnu a září, v Ósace v březnu, v Nagoji v červenci a ve Fukuoce v listopadu.
    Pro zápasníka sumó platí, že musí být vyšší než 173 cm a vážit více než 75 kg. Většinou se ale hmotnost profesionálních zápasníků pohybuje okolo trojnásobku této hodnoty.
    V roce 2008 došlo k velkému skandálu, když došlo k úmrtí začínajícího mladého zápasníka a následně bylo obviněno několik trenérů z týrání svěřenců. Ještě větší skandál propukl v roce 2010, když bylo několik zápasníků obviněno z nelegálních sázek a ze spolupráce s jakuzou. Státní televize NHK dokonce zrušila populární přímý přenos celého turnaje, který byl následně zrušen. V japonsku také působí český zápasník, jeho zápasnický profil: 隆の山 俊太郎 Takanojama Šuntaró (Pavel Bojar)

Sumo

Reklama