Skupiny roubených budov ve vesnicích Širakawago a Gokajama<BR>(Širakawago, Gokajama no Gaššódzukuri Šúraku) 白川郷・五箇山の合掌造り集落 Japonsko - přehled

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou

Skupiny roubených budov ve vesnicích Širakawago a Gokajama
(Širakawago, Gokajama no Gaššódzukuri Šúraku) 白川郷・五箇山の合掌造り集落    V údolí Šókawa, mezi prefekturami Gifu a Tojamama, se dochovalo několik vesnic s typickými doškovými střechami.
    Domky jsou pojmenované gaššó zukuri 合掌作り, sepjaté ruce. Sklon střechy těchto domů dosahuje 60 stupňů, střechy jsou mohutné až metr silné, proto jejich tvar připomíná sepjaté ruce. Střecha s takovýmto sklonem bránila nahromadění sněhu během zdejší na sněhové přívaly bohaté zimy. Domy mají 4 - 5 pater. V každém domě tak žila širší rodina, čítající 20 - 30 osob. Zdejší obyvatelé se zabývali pěstováním bource morušového a výrobou hedvábí z jeho kokonů. Pro pěstování housenek bylo určené poslední podkrovní patro domu.


    V 19. století se ve zdejší oblasti nacházelo na 1800 domů gaššó dzukuri, do současnosti se jich dochovalo 150. Nejvíc těchto tradičních staveb se dochovalo ve vesnici Ogamači, kde je jich 59. V ostatních, menších vesničkách je jejich počet variabilní, není to však více než 20 domů.
   
    Na seznam kulturního dědictví byly tyto unikátní stavby, nacházející se v oblasti Širakawago a Goksajama, zapsány v lednu 1995.


Zvětšit mapu

Reklama